Program Schedule, ICSciEnTec2020

International Conference on Science, Engineering and Technology, 2020 

5 – 6 February, 2020

Conference Postponed until the nConV is contained in the region

Sponsors

TTPL Logo
https://scontent.fdel29-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/46494355_314410812727800_49952883424100352_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ohc=fHGGBo_XTYAAX_VBMf3&_nc_ht=scontent.fdel29-1.fna&oh=d9b9a229385df00599ede5c9e6e635b2&oe=5EA8B74E
C:\Users\tshewang\Desktop\untitled.png
C:\Users\tshewang\Desktop\untitle1d.png

DAY 01 – Wednesday, February 5, 2020

Teamwork Hall, College of Science and Technology, Phuentsholing

OPENING CEREMONY

08:00

Registration

09:00

All participants and invited guests to be seated

09:15

Arrival of Chief Guest

09:30

Marchhang ceremony

09:40

Welcome to ICSciEnTec 2020 by  Dr Cheki Dorji, President CST and General Chair, ICSciEnTec2020

09:55

Introduction to ICSciEnTec2020 by Roshan Chhetri Asst. Professor CST and Convener of ICSciEnTec2020

10:00

Address by Chief Guest

10:15

Vote of Thanks by Pema Choezom, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

10:20

Conference photo

10:30

Tea and Coffee Break

Technical Session-I (Teamwork Hall)

Session Chair: Mr Roshan Chhetri, Asst. Professor, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

11:00 – 11:35

Tshering Cigay, CEO Bhutan Techpark

How Can Bhutan Prepare for a Future Driven by Technologies?

11:35 – 12:00

Hari Neopane, Associate Dean, Kathmandu University

Hydropower Development Opportunities and Challenges in South Asia

12:00-13:00

Lunch

Parallel Technical Sessions

Technical Session-II (Classroom No-11): Information Technology and Electronics & Communication

Session Chair: Tandin Wangchuk, Lecturer, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

13:00 – 13:20

Pema Chuki

H2 (Heart and Heat)

13:20 – 13:40

David Cook and Pratima Pradhan

Asymmetrical Trusted Technology Networks in Developing Economies: A Case study on Critical Infrastructure in Bhutan

13:40 – 14:00

Dawa Tshering

Relation between the usage of electronic gadgets and college student: A case study in College of Science and Technology

14:00 – 14:20

Kelzang Ugyen Dorji

Number Plate Recognition using MATLAB

14:20 – 15:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-III (Classroom No-12): Electrical Engineering

Session Chair: Dr Tshewang Lhendup, Asst. Professor, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

13:00 – 13:20

Sherub Tharchen

High Stator Frame Vibration And Its Impact On The Life Of Stator Winding Of Chhukha Hydropower Plant– A Case Study

13:20 – 13:40

Vesraj Bhujel

Household Protection from Lightning Surges

13:40 – 14:00

Jigme Wangchuk

A study on the efficacy of hard coated runner installed at Tala Hydropower Plant.

14:00 – 14:20

Shekhar Aryal

Study of Sediment Erosion of High specific speed and medium specific speed turbines in Nepal

14:20 – 15:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-IV (Classroom No-13): Civil Engineering

Session Chair: Dr Cheki Dorji,  President, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

13:00 – 13:20

Sujan Karki

Experimental Investigation of Concrete lining support for Underground structure 

13:20 – 13:40

Nadim Khandaker

Assessing the Groundwater Quality of Rohingya Refugee Camp Cox Bazar Bangladesh

13:40 – 14:00

Nischal Chaulagain

Airtightness of Nepalese Buildings

14:00 – 14:20

Chimmi Wangmo

Effect of Air Infiltration Rate on Energy Consumption – A study on Residential Building in Bebena, Thimphu

14:20 – 15:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-V (Classroom No-11): Information Technology and Electronics & Communication

Session Chair: Dechen Lhamo, HoD-ECE, Lecturer, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

15:00 – 15:20

Pema Choden

Smart and effective plant watering

15:20 – 15:40

Cristina Gammeng

On Fractional q-Calculus of the R-function

15:40 – 16:00

Tashi Phuntsho

Design of two- Stage Operational Amplifier for a 0.90µm technology

16:00 – 16:20

Pema Loday

Water Usage Control Using IoT

16:20 – 16:40

Basudev Subedi

Design and Evaluation of Circular waveguide.

18:30 – 21:00

Conference Dinner (Basketball Court)

Technical Session-VI (Classroom No-12): Electrical Engineering

Session Chair: Deepen Sharma, Head, Centre of Excellence for Automation Control & Protection, Hydropower Research & Development Centre, DGPC, Rinchentse

15:00 – 15:20

Anamika Pokharel

Expectations & Rejections Of 3D Printed Mechanical Prosthetic Arm Users: A Review

15:20 – 15:40

Jose Mathews

The Facets of Green City

15:40 – 16:00

Yurisha Upadhyaya

Assessment of Waste Management System and Estimation of Energy Potential of Solid Waste in the UNESCO World Heritage Site: A Case Study on Pashupatinath Temple

16:00 – 16:20

Sailesh Chitrakar

Nature of sediment induced wear in Francis turbines according to the operating head of power plants

16:20 – 16:40

Bivek Baral

A Study of Electric Buses Fleet for Public Transit in Kathmandu Valley

18:30 – 21:00

Conference Dinner (Basketball Court)

Technical Session-VII (Classroom No-13): Civil Engineering

Session Chair: Tshewang Nidup, Lecturer, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

15:00 – 15:20

Warefta-E- Murshed

Mining from the perspective of the Middle Path and Gross National Happiness (GNH)

15:20 – 15:40

Sangey Pasang

Landslide susceptibility mapping by the multi-criteria approach of Frequency ratio, Pairwise comparison- AHP and Logistic Regression: A case study in Phuentsholing, Bhutan

15:40 – 16:00

Rinchen Lhamo

A Case study on slope instability of Punatshangchhu Hydroelectric Project Authority-I dam in Bhutan

16:00 – 16:20

Yeshi Choden

Ground Water quality index of Saharanpur city, India and its spatial representation using Geographical information systems

16:20 – 16:40

Monika Thapa

Static Non-Linear Analysis of Bhutanese Vernacular Rammed Earth Structure

16:40 – 17:00

Damcho Dorji

3D Geotechnical monitoring of 118 mw Tansibji Hydro Energy Limited, Trongsa

18:30 – 21:00

Conference Dinner (Basketball Court)

 

DAY 02 – Thursday, February 6, 2020

 

Technical Session-VIII (Classroom No-11): Information Technology and Electronics & Communication

Session Chair: Tsheten Dorji,  DRIL, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

08:40 – 09:00

Basudev Subedi

Design and optimization of Rectangular waveguide with a cutoff at 2.5GHz

09:00 – 09:20

Pema Wangdi

Designing and optimizing a rectangular waveguide operating at a cut off frequency of 4GHz

09:20 – 09:40

Dema Choki

Electronic Voting System for Visually Impaired People

09:40 – 10:00

Karma Dechen Dema

Bhutanese folktales App development for children and youths of Bhutan

10:00 – 10:20

Sonam Tshering

Survey on Blockchain Platforms

10:20 – 11:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-IX (Classroom No-12): Electrical Engineering

Session Chair: Dr Sailesh Chitrakar, Kathmandu University, Nepal

08:40 – 09:00

Tshewang Darjay

Fault analysis of Solar Thermal System and the their solution for implementation in Bhutan

09:00 – 09:20

Rinchen Wangdi

Stator earth fault detection & evaluation of delaminated stator bar groundwall insulation of generator G-4 of HPP Chhukha – A case study

09:20 – 09:40

Abhar Bhattarai

Redesigning Direct Air Capture using Renewable Energy

09:40 – 10:00

Nawaraj Sanjel

Modelling and optimization techniques of off-grid applications in developing countries

10:00 – 10:20

Sirapa Shrestha

Development of a Tool for the Design of Low Head Francis Runner

10:20 – 11:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-X (Classroom No-13): Civil Engineering

Session Chair: Monika Thapa, Lecturer, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

08:40 – 09:00

Kirtan Adhikari

Test of Inconsistency using Double Mass Curves on Precipitation data of Bhutan

09:00 – 09:20

Kezang Yuden

Exploration of groundwater potential zones: a case study in Phuentsholing

09:20 – 09:40

Nadim Reza Khandaker

The Effects of Untreated Textile Effluents on Groundwater near Kodda Gazipur Industrial Area in Bangladesh

09:40 – 10:00

Asheer Chhetri

Landslide Susceptibility Assessment With Machine Learning : A Comparison Between Logistic Regression And Random Forest Algorithms

10:00 – 10:20

Dilip Gurung

Retrofitting the atrium of CST Administration building: To achieve optimum thermal comfort

10:20 – 11:00

Tea and Coffee Break

Technical Session-XI (Classroom No-12): Electrical Engineering

Session Chair: Prof. Hari Neopane, Kathmandu University, Nepal

11:00 – 11:20

Saroj Gautam

Need and prospects of variable speed Francis turbine for sediment affected hydropower projects

11:20 – 11:40

Deepen Sharma

Determining the condition of existing power transformers using a suitable transformer condition assessment tool

11:40 – 12:00

Ram Lama

R&D on sediment erosion optimization of Francis turbine components

12:00 – 12:20

Nadim Khandaker

Case Studies of Holistic Approach to Engineering: GNH-Engineering

12:20 – 13:20

Closing Ceremony in Teamwork Hall

13:20 – 14:00

Lunch

Technical Session-XII (Classroom No-13): Civil Engineering

Session Chair: Chimi Wangmo, Lecturer, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

11:00 – 11:20

Kirtan Adhikari

Approximate Convection Diffusion Wave Method to Compute Discharge Using Only Stage Data

11:20 – 11:40

Bharat Humagai

Assessment of Ambient Particulate Matter Concentrations-PM10,PM2.5 and PM1 at Rinchending in Phuentsholing Bhutan

11:40 – 12:00

Yeshi Choden

Ecological Health Assessment of Lake: case study on Renuka Lake of Himachal Pradesh, India

12:00 – 12:20

Dhan Maya Chhetri

Green Urbanism: Adopting Sustainable Transport in Phuentsholing City

12:20 – 13:20

Closing Ceremony in Teamwork Hall

13:20 – 14:00

Lunch

Closing Ceremony (Teamwork Hall)

Master of Ceremony: Pema Choezom, HoD-Science and Humanities, College of Science and Technology, Royal University of Bhutan

12:20

Closing Keynote address by Mr Tenzin, Chief Executive Officer, Penden Cement Corporation Ltd.

12:50

Report on the conference ICSciEnTec2020 by Kamal Kumar Chapagai, Organising Secretary ICSciEnTec2020

13:00

Award Ceremony coordinated by Kezang Dema and Sonam Deki

13:20

Vote of Thanks by Tandin Wangchuk, Organising secretary